A Komodo-szigetek Nemzeti Park Indonézia egyik leglenyűgözőbb természeti csodája, amely a kis Szunda-szigetek részét képezi. A park főbb szigetei, Komodo, Rinca és Padar, valamint több kisebb sziget alkotják ezt a védett területet. A Komodói Nemzeti Park fő vonzereje a Komodói sárkány (Varanus komodoensis), a világ legnagyobb gyíkja, amely kizárólag itt található meg a vadonban. Azonban a park természeti szépsége, tengeri élővilága, hegyei, partjai és a lenyűgöző kilátások miatt is kedvelt úticél a turisták számára.
A Komodo-szigetek Nemzeti Park 1980-ban alakult meg, majd 1991-ben az UNESCO a Világörökség részévé nyilvánította. Nemcsak a híres komodói sárkányok miatt védik, hanem az egyedülálló tengeri és szárazföldi ökoszisztéma megőrzése érdekében is. A park bőséges biodiverzitása lehetővé teszi a snorkelezést, a búvárkodást és a vadvilág megfigyelését.
Természeti adottságok
A Komodo-szigetek karsztos domborzatával, trópusi éghajlatával és gazdag élővilágával vonzza a látogatókat. A területet főleg száraz szavanna borítja, de trópusi esőerdőfoltok is megtalálhatók rajta. A park vizei korallzátonyokkal tarkítottak, amelyek otthont adnak tengeri teknősöknek, cápafajoknak és számos halfajnak.
Komodói sárkányok
A Komodói sárkányok a legnagyobb méretű hüllők a világon, egyes egyedek elérhetik a 3 méteres hosszúságot és a 70 kg-os testsúlyt is. Ezek a csúcsragadozók részben dögevők, de aktív vadászok is, zsákmányuk közé tartoznak a szarvasok, vaddisznók és néha a kisebb komodói sárkányok is.
Tengeri élővilág
A park tengeri része ugyanolyan lenyűgöző, mint a szárazföldi részek. A korallzátonyok közel 1000 különböző halfajnak, rákoknak és csigáknak adnak otthont. Gyakran lehet látni mantarajákat, delfineket és időnként bálnafajokat is.
Szolgáltatások a Nemzeti Parkban
A parkban lehetőség van vezetett túrakon részt venni, ahol a látogatók biztonságban megfigyelhetik a Komodói sárkányokat. Emellett búvárkodás, snorkelezés és hajókirándulások is népszerű programok.
Fenntartható turizmus
A park fenntartható működtetése kulcsfontosságú a természeti ökoszisztémák védelme érdekében. Az idegenforgalmat szigorú szabályok korlátozzák, hogy megőrizzék az élővilágot a jövő generációi számára.
Fotó: depositphotos.com